Räägitakse, et kütusehinnad on nii palju tõusnud, et isegi koroonaviirus ei reisi enam.

Asi on aga naljast kaugel, kui mõnda toidupoodi või bensiinijaama sisse astuda.

Kuna hinnad on tõusuteel - ja tõenäoliselt jätkavad seda trendi veel mõnda aega - on mõistlik enda kulud põhjalikumalt üle vaadata, rohkem planeerida ning mõistlikumaid lahendusi otsida.

Rusikareegel rahalise olukorra parandamiseks on “suurendada tulusid, vähenda kulusid”.

Kui tulusid pole enamikul meist võimalik suurendada üleöö, siis kulude ülevaatamine on kiire lahendus, mis jõukohane igaühele.

Kuhu lähed, raha?

Selleks, et oma kulutusi korralikult hallata, peate kõigepealt teadma, kuhu ja kui palju te täpselt kulutate. Kui sularaha on teie taskus haruldus ja te ei kujuta elu ilma äppideta ette, on rahaasjade haldamine lihtsam.

Vaadake iga kuu hoolikalt üle enda kulutused ning hinnake kriitiliselt, kas kõik ostetud kaubad ja teenused olid tõesti vajalikud. Äkki oled teinud kulutusi, mille oleks võinud tegemata jätta?

Erilist tähelepanu tasub pöörata kallimatele esemetele: kas ostsite uue telefoni vajadusest või harjumusest? Kas uue nutiseadme asemel oleks asja ära ajanud ka kasutatud tööriist? Lisaks rahale aitab uuskasutus säästa ka loodusressursse, nii et läbimõeldud ostuga on võimalik lüüa kaks kärbest ühe hoobiga.

Mille eest maksate?

Teenuste valikul on samuti mõistlik keskenduda sellele, mida me tegelikult vajame, ja mitte maksta liiga palju lisateenuste eest, mida me ei kasuta. Kas teil on vähemalt mõne digiteenuse tellimus, mida kasutate üliharva? Või on teil ehk luksuslik jõusaali liikmekaart koos saunaga, kuid teil pole kunagi aega seda nautida? Nii juhtubki, et maksame igakuiselt asjade ja teenuste eest, mida me tegelikult ei kasuta. Kas see ei kõla kummaliselt?

Seepärast ongi hea mõte oma kulutused regulaarselt üle vaadata ja neid vastavalt olukorrale kohandada. Välja arvatud juhul, kui võidate loterii peavõidui! Siis võib rihma veidi lõdvemaks lasta.

Leidke nutikad lahendused

Paljudel meist on igakuised rahalised kohustused, näiteks autolaen või kiirlaen, kuid nende olemasolu ei takista leidmast paremaid lahendusi. Abiks võib siin olla veebis vabalt kättesaadav laenukalkulaator, et enda laenukulud läbi arvutada ning võimalusel vähendada - laenuandjate hinnakirjad ja pakkumised on erinevad. Kindlasti on siin kasuks ka kauplemisoskus, eriti kui teemaks on krediidi refinantseerimine. Ootamatute kulude tarbeks ei ole alati lahendust sms laenud, vaid tasub uurida ka mujalt ja täita taotlus.